Na których podzespołach do komputera można zaoszczędzić

W skład komputera stacjonarnego wchodzi wiele różnych podzespołów o zróżnicowanych cenach rynkowych. Samodzielne składanie komputera daje możliwość wybrania znacznie rańszych części, co pozwala nam sporo zaoszczędzić. Okazuje się bowiem, że produkty z najwyższej półki wcale nie są koniecznością, bez której się nie obędziemy.

O czym należy pamiętać przy zakupie napędu optycznego i dysku twardego?

Postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej osób wybiera pendrive’a zamiast płyt DVD i CD. Obecnie można bowiem grać w gry wideo bez posiadania płyty, dzięki rejestracji kodu za pomocą Internetu. Oprogramowania na nośnikach optycznych odchodzą do lamusa. Napęd DVD jest podzespołem, którym nie musimy sobie już zawracać głowy, ponieważ można korzystać z odtwarzacza płyt podłączonego bezpośrednio do telewizora.
Z kolei dysk twardy powinien być dobrej jakości i posiadać taką pojemność, aby użytkownik w pełni mógł ją wykorzystać. Nie ma co jednak przepłacać. Obecnie można przechowywać dane oraz pobierać materiały multimedialne w chmurze, więc nie trzeba kupować drogich dysków twardych o olbrzymiej pojemności.

Zasilacz i karta graficzna

Dobra jakość zasilacza to podstawa, ale przed zakupem warto sprawdzić, ile energii pobierają pozostałe podzespoły i dopiero na tej podstawie wybrać zasilacz o odpowiedniej mocy.
Jeśli chodzi o kartę graficzną, to wybór jest uzależniony od wymagań użytkownika. Gracze i osoby zajmujące się obróbką audio i wideo powinni postawić na mocną kartę graficzną. Natomiast pracownikom biurowym w zupełności wystarczą układy graficzne do podstawowych zadań.

Płyta główna, RAM i procesor

Jeśli nie potrzebujemy wielu gniazd i portów, to lepiej postawić na tańszą i mniej bogatą płytę główną. Z kolei jeśli nie zajmujemy się graniem czy obróbką materiałów multimedialnych, to nie ma sensu marnować pieniędzy na drogie i bardzo wydajne karty pamięci. Natomiast moc procesora powinna być dobrana do naszych indywidualnych potrzeb. Mniej wydajny procesor=mniej prądu=oszczędność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ