Kiedy wymienić wentylator w laptopie?

Wentylator to jeden z tańszych podzespołów, jakie znajdują się we wnętrzu każdego laptopa. Urządzenie ma prostą konstrukcję, brak w nim zaawansowanej elektroniki, przez co dla wielu osób wentylator wydaje się urządzeniem drugorzędnym, nie mającym większego wpływu na sprawności działania laptopa. Tymczasem sprawny wentylator to w zasadzie jedyny skuteczny sposób na odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez procesor, płytę główną i ewentualnie przez zainstalowaną w laptopie dodatkową kartę graficzną. Bez wentylatora temperatura wewnątrz laptopa gwałtownie wzrośnie i sprzęt się zwyczajnie wyłączy. Jeśli mieliśmy do czynienia z taką sytuacją i coraz częściej zdarza nam się usłyszeć głośne dźwięki dochodzące z wnętrza komputera, prawdopodobnie potrzebny będzie nam nowy wentylator do laptopa. Widać stary wentylator się zużył i nie jest już w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności chłodzenia komputera.

Niekiedy za głośną pracę wentylatora może odpowiadać jego mocne zakurzenie. W takiej sytuacji wystarczy rozkręcić laptop i oczyścić wnętrze z kurzu. Na łopatkach wentylatora zbiera się pył, który spowalnia pracę urządzenia i zmniejsza jego zdolność do chłodzenia elektronicznych podzespołów znajdujących się wewnątrz komputera. Jeśli oczyszczenie wentylatora nie pomoże, warto pomyśleć o jego wymianie na nowy.

Samodzielna wymiana wentylatora czy wymiana w serwisie?

Wymiana wentylatora w laptopie jest znacznie bardziej skomplikowana od wymiany wentylatora w komputerze stacjonarnym. W przypadku laptopa, prócz rozkręcenia obudowy, niejednokrotnie wykręcić musimy jeszcze kilka innych podzespołów – inaczej nie dostaniemy się do wentylatora i nie będziemy mogli go wykręcić. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od modelu komputera. W niektórych modelach laptopów dostanie się do wnętrza komputera i samodzielny montaż wentylatora nie będzie stanowił poważnego problemu. W większości laptopów montaż wentylatora jest jednak dość skomplikowany, w związku z czym wymianę tego elementu warto zlecić komuś bardziej doświadczonemu. Wymieniając wentylator do laptopa w serwisie komputerowym, za taką usługę zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych – w zależności od modelu laptopa i ceny oryginalnego wentylatora. Jeśli chcesz zaoszczędzić i nie boisz się majstrować wewnątrz swojego komputera, wentylator możesz spróbować wymienić samodzielnie.

Wentylator oryginalny czy zamiennik?

Wentylator-(1)

Oryginalny wentylator do laptopa starszej generacji (sprzętu, który ma już dobrych kilka lat), to zwykle sprzęt deficytowy, w związku z czyjego cena jest dość wysoka. Jeśli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na wentylator, bez problemu znajdziesz znacznie tańszy zamiennik o podobnych wymiarach co oryginał. W praktyce oryginalny wentylator lub jego tańszy zamiennik niewiele się od siebie różnią. Być może markowe produkty będą posiadały nieco lepsze łożyska, przez co będą bardziej trwałe. W praktyce ma to jednak znaczenie drugorzędne. Ostatecznie jeśli raz samemu wymienisz wentylator, w razie potrzeby będziesz mógł to zrobić ponownie.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem internetowym Parts-Store.pl które oferuje wentylatory pod adresem http://parts-store.pl/pol_m_Chlodzenie-laptopa_Wentylatory-do-laptopa-376.html

[Głosów:20    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ