Wybór słuchawek nausznych i wokółusznych nie powinien być trudny. A jednak porównanie parametrów technicznych często przekracza możliwości zwykłego słuchacza. Nic w tym dziwnego, nie każdy jest technikiem i nie każdy wie jakie parametry są istotne przy wyborze słuchawek.

Na dodatek na rynku istnieje wiele typów słuchawek dość podobnych do siebie, a jednak różniących się na tyle, że w rezultacie otrzymujemy zupełnie inną jakość dźwięku i komfort słuchania. Tak właśnie jest w przypadku słuchawek nausznych i wokółusznych.

Słuchawki nauszne i wokółuszne

Przede wszystkim musimy dokonać podstawowego rozróżnienia między tymi dwoma rodzajami słuchawek, ponieważ są one często mylone. Nic dziwnego, w jednym i w drugim przypadku mamy do czynienia z dość dużymi, zwykle okrągłymi muszlami słuchawek, połączonymi pałąkiem. Podstawowa różnica polega na wielkości muszli. Oczywiście później pojawiają się również różnice dotyczące parametrów technicznych, ale decydująca jest właśnie wielkość. 

Słuchawki nauszne mają nieco mniejszą średnicę muszli, przez co ich poduszki opierają się na małżowinie ucha. Są wprawdzie mniej szczelne, ale lżejsze i wygodniejsze, ponieważ zapewniają choć minimalną wentylację.

Słuchawki wokółuszne są większe i małżowina w większości chowa się wewnątrz muszli. Dzięki temu jakość odtwarzanej muzyki nie jest zakłócana dźwiękami z zewnątrz.

Właściwości słuchawek nausznych

Podstawową zaleta słuchawek nausznych jest to, że przy dobrej jakości dźwięku mają one o wiele mniejszy negatywny wpływ na słuch, niż np. słuchawki douszne. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które używają słuchawek bardzo często.

W przypadku słuchawek nausznych bardzo ważna jest wyściółka nauszników. Jako że ich konstrukcja odpowiada za nieco większy ucisk na uszy, potrzeba miękkich i delikatnych materiałów, które nie sprawią nam kłopotu ani nie będą powodować dyskomfortu. Dlatego często mamy w tej sytuacji do czynienia z delikatną skórą (zwykle w droższych modelach) lub materiałem skóropodobnym i gąbką lub pianką z efektem pamięciowym.

Właściwości słuchawek wokółusznych

Większa muszla słuchawek wokółusznych zapewnia o wiele lepsze odcięcie się od odgłosów dochodzących z zewnątrz,. Warto zatem pamiętać że używanie takich słuchawek poza domem może być odrobinę niebezpieczne. Wprawdzie zapewniają one najlepszą jakość spośród wszystkich modeli, jednak ich szczelność sprawia, że nie będziemy słyszeć również sygnałów ostrzegawczych, od których może zależeć nasze bezpieczeństwo.

Jednak do użytkowania w domu słuchawki wokółuszne wydają się niezastąpione. Przemawia za nimi jakość dźwięku i wygoda. Wprawdzie w większości są to modele przewodowe, jednak w warunkach domowych zazwyczaj nie stanowi to wielkiego problemu.

Jak widać wybór między słuchawkami nausznymi a wokółusznymi zależy w dużej mierze od ich przeznaczenia.

Więcej szczegółów na temat parametrów i możliwości wyboru słuchawek znajdziemy na stronie: http://www.philips.pl/c-m-so/sluchawki/sluchawki-nauszne-wokoluszne/wszystkie.

[Głosów:38    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ