Jak znaleźć dobra pracę

Praca jest nie tylko warunkiem zarabiania pieniędzy na pokrycie swoich podstawowych bytowych potrzeb, ale także bardzo istotnym elementem na drodze ku osiągnięciu życiowej satysfakcji. Oczywiście, że wynagrodzenie za wykonywane obowiązki służbowe zapewnia człowiekowi utrzymanie, jednak dobra posada daje znacznie więcej niż możliwość kupna jedzenia, odzieży, czy terminowego opłacenia rachunków.

Stanowisko zgodne z kompetencjami, połączone z pasją, pełne wyzwań może znacznie podnieść komfort życia, nie tylko pod względem ekonomicznym. Wszakże wszyscy spędzamy jedną trzecią doby w pracy, jedni wyłącznie na zarabianiu, a inni z kolei na dążeniu do samorealizacji, czy podnoszeniu swojej własnej pozycji społecznej. W zasadzie dla każdego określenie „dobra posada” może oznaczać zupełnie inne warunki – komuś może zależeć na wolnych weekendach, a komuś na samochodzie służbowym.

Zastanawiając się zatem nad tym, jak znaleźć dobrą pracę musimy określić swoje oczekiwania wobec niej i jakie ma ona przynieść nam korzyści. Jeśli sugerujemy się wyłącznie wysokością zarobków zadanie jest ułatwione. Zazwyczaj oferty pracy zawierają chociażby tak zwane „widełki” wynagrodzenia. Natomiast, jeżeli poszukujemy w miejscu zatrudnienia wyższych wartości, jak dobra atmosfera, czy możliwość podnoszenia kompetencji, musimy pokusić się o dokładniejszy reasarch. Jedno i drugie podejście jest dobre, wszakże rynek potrzebuje zarówno wykwalifikowanych pracowników szeregowych do wykonywania mniej wymagających zadań, jak i kadry wyższej do nadzorowania bardziej skomplikowanych procesów.

Na etapie rozważań, jak znaleźć dobrą pracę warto natomiast jasno określić, do której grupy należymy i jakie w zasadzie mamy kompetencje do pełnienia poszczególnych funkcji. Nierzadko zdarza się bowiem, że człowiek kierowany chęcią podniesienia statusu społecznego, czy osiągnięcia wyższych zarobków podejmuje się zadań zbyt wymagających, znacząco wybiegających poza jego umiejętności i doświadczenie. W rezultacie praca staje się katorgą, a nie o to wszakże w niej chodzi. W odwrotnej sytuacji osoba o wyższych kompetencjach, na przykład z powodu chwilowo trudniejszej sytuacji materialnej, decyduje się na posadę poniżej swoich możliwości, co także wywołuje brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków, a nawet wypalenie zawodowe. Dlatego też tak istotnym jest, aby przeglądając oferty pracy, nie iść na kompromisy.

Wszystkie branże potrzebują wykwalifikowanych ludzi, wszakże gospodarka prężnie się rozwija, a jej motorem napędowym jest siła naszych mięśni i umysłów. Zastanawiając się, jak znaleźć dobrą pracę, warto popytać wśród znajomych usatysfakcjonowanych swoją posadą, co może znacznie skrócić proces poszukiwań, albo sprawdzić serwisy ogłoszeniowe, jak OLX, grupy zrzeszające pracodawców na Facebooku, biura pośrednictwa, czy nawet urzędy. Wszystkie te miejsca oferują oferty pracy na różnych szczeblach, od konserwacji powierzchni płaskich, po kierowanie dużymi przedsiębiorstwami. Wystarczy jedynie wysłać CV, by ruszyła machina rekrutacyjna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ