Czy warto kupić dysk HDD 1 TB

Kupno dysku HDD w 2021 to wciąż dobry pomysł. Pytanie tylko, do jakiego celu chcemy taki dysk wykorzystać. Bo jeśli zależy nam na wysokiej prędkości, technologie związane z SSD przez ostatnie lata poczyniły niesamowity progres.

Co wyróżnia dyski HDD i SSD?

Do niedawna dyski HDD były utożsamiane z możliwością magazynowania znacznie większej ilości danych od dysków SSD. Były one wykorzystywane jako główne miejsce do przechowywania plików, które są przez nas nieco rzadziej używane. Aktualnie modele SSD o bardzo dużej pojemności, np. 4 terabajty, są dostępne, ich cena jednak jest wyższa od tak dużych dysków HDD.

Urządzenia HDD korzystają z dysku magnetycznego, który umożliwia magazynowanie pokaźnej ilości danych. W przeszłości, gdy branża komputerowa polegała głównie na dyskietkach, wdrożenie standardu HDD było prawdziwą rewolucją. Trwała ona jednak wiele lat – dopiero w 1987 zaczęły pojawiać się dyski HDD 3,5 cala. W 2006 roku pojawił się pierwszy dysk HDD 1 TB. Technologia HDD była więc dopracowywana przez wiele lat. Zupełnie odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku SSD.

Dyski SSD są na rynku zaledwie od roku 2008. Ich możliwości są znacznie większe niż starych dysków magnetycznych. Wyróżnia je przede wszystkim znacznie wyższa prędkość odczytu i zapisu. Podczas gdy standardowe HDD ma odczyt i zapis na poziomie około 100-150 MB/s, dyski SSD są znacznie szybsze – nawet 3000MB/s w przypadku dysków NVMe. Zastosowanie dysków SSD w nowoczesnych komputerach otworzyło wiele nowych możliwości dla bezpieczeństwa (np. szyfrowanie AES 256-bitów), a także znalazło swoje miejsce w laptopach, gdzie szczególnie widoczne są zalety dysków SSD.

Co warto kupić – SSD czy HDD?

Wciąż opłaca się łączyć standardy HDD i SSD. Ale prawda jest taka, że pojemny dysk HDD 1 TB może nam bez większych przeszkód zastąpić znacznie wydajniejszy dysk SSD 1 TB. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela, ale także sposobu korzystania z przestrzeni dyskowej. Jeśli wydajność dysku ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu – np. gdy zajmujemy się montażem, grafiką czy graniem w gry – zdecydowanie warto stawiać na magazyny SSD. Jeśli za to potrzebujemy przestrzeni, w której przechowywać będziemy np. filmy, zdjęcia czy muzykę, możemy zdecydować się na HDD. Warto jednak wtedy zadbać o to, by dysk mógł pracować w trybie RAID (wówczas konieczne jest kilka HDD-ków), by skutecznie zabezpieczyć dane przed ich stratą np. w wyniku uszkodzenia mechanicznego dysków.

Duży dysk SSD do laptopa – czy to ma sens?

Dysk SSD do laptopa to bardzo dobre rozwiązanie. Konstrukcje mobilne są narażone na dosyć trudne warunki pracy. Pamiętajmy o tym, że HDD wciąż mają mechaniczne elementy, które niekoniecznie dobrze znoszą mobilne użytkowanie. Przykładowo wstrząsy w trakcie transportu zdecydowanie lepiej znosi SSD. Dodatkowo taki dysk jest lżejszy, konsumuje mniej energii (co wydłuża czas pracy na baterii), a jego wydajność sprzyja komfortowi pracy. Dlatego akurat w przypadku urządzeń mobilnych SSD zdecydowanie sprawdza się lepiej. Przykładowym modelem idealnym dla laptopa jest Samsung 870 QVO, będący jednym z najbardziej pojemnych na rynku sprzętem w standardzie SATA. HDD zdecydowanie nadaje się lepiej do lokalnych serwerów NAS, a także jako magazyn danych w standardowym komputerze stacjonarnym lub w stacji roboczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ