Na tych podzespołach nie warto oszczędzać

Chociaż można zaoszczędzić na niektórych komponentach komputera osobistego, to niektóre części są godne swojej wyższej ceny. Czasami wybranie tańszego modelu nie przyniesie nam większej korzyści w długoterminowej perspektywie. Na czym więc nie warto oszczędzać?

Zasilacz i dysk SSD

Zasilacz jest podzespołem na którym nie warto oszczędzać, ponieważ jego jakość ma kluczowe znaczenie. Kiepskiej jakości zasilacz może doprowadzić nawet do spalenia sprzętu w wyniku przeciążenia, ponieważ tanie modele nie maja najczęściej odpowiednich zabezpieczeń. Uszkodzenie płyty głównej czy procesora wiąże się już niestety z bardzo dużym wydatkiem.

Podczas składania komputera osobistego, warto postawić na dysk SSD, który cechuje się szybkością odczytu i zapisu danych. Można wybrać model o mniejszej pojemności, zamiast bardzo pojemnego dysku HDD, co daje jednocześnie komfort i oszczędność.

Płyta główna, karta graficzna, procesor i pamięć RAM

Komputer bazuje przede wszystkim na płycie głównej, więc przy jej zakupie warto myśleć perspektywistycznie. Jeśli nie potrzebujemy dużej liczby slotów na pamięć, najróżniejszych wejść, portów i gniazd, to można postawić na uboższą wersję. Jednak jeśli będziemy chcieli w przyszłości rozbudować swój komputer, to będziemy musieli prawdopodobnie wymienić całą płytę główną. Jeśli posługujemy się pendrive’em, czytnikiem kart czy też dyskiem zewnętrznym, to warto postawić na płytę z większa liczbą portów.

Jeśli nasza praca na komputerze nie opiera się tylko na wykonywaniu podstawowych czynności biurowych czy też na przeglądaniu Internetu, to warto zainwestować w dobrej jakości kartę graficzną. Oczywiście można kupić tańsza kartę poprzedniej generacji, ale wiąże się to z ryzykiem, że w niedalekiej przyszłości producent zakończy wsparcie do wybranego modelu. Jeśli chodzi zaś o pamięć RAM, to nie warto montować na komputerze mniej niż 8 GB. Zbyt mało pamięci operacyjnej sprawi, że inne podzespoły nie będą mogły funkcjonować wydajnie. Nie opłaca się też zbyt mocno oszczędzać na procesorze, ponieważ pozostałe podzespoły nie będą w stanie wykazać się swoimi możliwościami, jeśli wybierzemy słaby procesor.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ