Czy warto mieć dwie karty graficzne w komputerze?

Od kilku lat można instalować na komputerze kilka kart graficznych dzięki technologii SLI (Nvidia) oraz CrossFireX (AMD). Z tej możliwości korzystają przede wszystkim właściciele najwydajniejszych komputerów, ale posiadacze niektórych starszych urządzeń też mogą sobie czasem na to pozwolić. Czy lepiej więc kupić nową i wydajną kartę, czy też dołożyć kartę graficzną do aktualnie posiadanego sprzętu?

Dwie karty – czy warto?

Na zamontowanie dwóch kart w komputerze można sobie pozwolić, jeśli posiadamy dwa identyczne modele. Dodatkowo do SLI i CrossFireX potrzebna jest płyta główna z dwoma złączami PCI-Express oraz obsługa którejś z technologii. Na słabej płycie głównej nie ma co liczyć na korzystanie z dwóch kart graficznych jednocześnie. Ważną kwestią jest również dobór odpowiedniego zasilacza. Karta graficzna jest podzespołem pobierającym bardzo dużo energii, więc moc zasilacza ma tutaj kluczowe znaczenie. Osoby chcące korzystać z dwóch kart graficznych jednocześnie, powinni dokupić dużo mocniejszy zasilacz o mocy co najmniej 900 W, a nawet ponad 1000 W. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach cena takich zasilaczy przewyższa cenę karty graficznej, co niestety nie jest opłacalnym rozwiązaniem.

Dla kogo sprawdzi się posiadanie dwóch kart graficznych?

Jeśli decydujemy się na składanie komputera obsługującego dwie karty graficzne, to obie muszą być bardzo wydajne. Dwie średnie karty graficzne czy też tylko jedna wydajna to gra nie warta zachodu, ponieważ słabsza karta nigdy nie zagwarantuje stuprocentowej wydajności, jedynie 50% lub nawet mniej. Warto też wiedzieć, że kupując dwie średnie karty, pozbawiamy się możliwości późniejszej rozbudowy zestawu, co wiąże się z koniecznością wydania większej sumy pieniędzy na zasilacz.

Dokupienie drugiej karty graficznej może mieć sens, gdyż może ona kosztować nas znacznie mniej, niż zakup jednej, ale bardzo wydajnej. Są to tylko wyjątki, ponieważ w większości przypadków bardziej korzystny jest zakup nowej karty. Jedna wydajna karta może z powodzeniem zastąpić dwa średnie modele. Nowsza i wydajniejsza karta pozwala na obsługę nowych standardów i lepszych technologii. Ponadto obecnie wszystkie gry wykorzystują technologię SLI lub CrossFireX.

[Głosów:12    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ