Raspberry Pi

Raspberry Pi to jeden z najpopularniejszych minikomputerów na świecie. Początkowo płytka była projektowana przede wszystkim z myślą o ułatwieniu nauki programowania dla młodych ludzi. Urządzenie odniosło bardzo duży sukces. Obecnie jest wykorzystywane zarówno w nauce programowania oraz elektroniki, jak i na przykład jako główny element logiczny w systemach automatyki lub w urządzeniach codziennego użytku. Producenci sprzętu elektronicznego coraz częściej oferują klientom różnego rodzaju urządzenia, których podstawę ma stanowić płytka Raspberry Pi. Bardzo popularnym przykładem jej zastosowania są konsole do gier.

Dlaczego warto skorzystać z konsoli opartej o Raspberry Pi?

Obecnie można zaobserwować swego rodzaju kult kultury z lat 90. Wiele gier, które wtedy były popularne, nie jest już jednak dostępne w dawnej formie, ponieważ nie są już produkowane potrzebne do nich urządzenia i nośniki. Aby poczuć klimat z tamtych lat, można skorzystać z oferty producentów, którzy postanowili zaoferować różne rodzaje adapterów mogących bardzo wiernie naśladować pożądane urządzenia. To rozwiązanie, które jest bardzo łatwo dostępne oraz charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami. Warto również zauważyć, że Raspberry Pi wykorzystywane w replice konsoli łatwo można zdemontować ze specjalnej obudowy, a następnie wykorzystać do innych celów.

Raspberry Pi jako Super Nintendo

Na pewno wielu starszych graczy doceni pietyzm, z jakim wykonywane są repliki konsoli i specjalnie do tego celu wyprodukowane kontrolery od Super Nintendo. Takie urządzenie można łatwo “przywrócić do życia”, korzystając z gotowych zestawów, które są przeznaczone do tego celu. RetroPie Gaming Kit to zestaw do samodzielnej budowy konsoli opierającej swoje działanie o Raspberry Pi. Sprzęt współdziała z czwartą generacją minikomputera (Raspberry Pi 4B). Przy dokonywaniu zakupu nie trzeba niczego dodatkowo kupować, ponieważ w pudełku znajdziesz wszelkie elementy potrzebne do zbudowania urządzenia. Na załączonej karcie microSD znajduje się zainstalowany system NOOBs, czyli specjalny program, który w znaczący sposób upraszcza instalację systemów na Raspberry Pi. W zestawie znajdziesz także dopasowany zasilacz (z wtyczką USB typu C o natężeniu prądowym 3 A). Bardzo ważną rolę pełni solidna, aluminiowa obudowa. Praca minikomputera w roli “odtwarzacza” gier pochłania dużą ilość mocy obliczeniowej, co wiąże się ze wzmożoną pracą procesora, a to z kolei powoduje wzrost jego temperatury. Załączona obudowa pełni funkcję radiatora przejmującego nagromadzoną energię cieplną i emitującego ją do powietrza, które jest stale poruszane przez wbudowany wentylator. Bardzo ważną rolę odgrywają wiernie odtworzone dwa kontrolery Super Nintendo. Po podłączeniu przez port USB mogą pracować zarówno z płytką Raspberry Pi, jak i ze zwykłym komputerem PC. Sprzęt wyposażony jest w cztery przyciski kierunkowe oraz osiem funkcyjnych. W zestawie załączone są także dwa kable (Patchcord kat. 5e do podłączenia Ethernetu oraz microHDMI – HDMI do podłączenia monitora). Kluczowym elementem pakietu jest minikomputer Raspberry Pi 4B w wersji z 4 GB pamięci operacyjnej RAM (najwyższa wersja). Taki zestaw pozwala korzystać bezpośrednio z emulatora RetroPie. Za pomocą systemu NOOBs możesz łatwo zainstalować system operacyjny Linux, Raspbian czy Windows 10 IoT, albo wgrać emulator bezpośrednio na kartę SD. Załączona, czytelna instrukcja przeprowadzi Cię przez ten proces. Możesz także skorzystać z cennych wskazówek w poradniku, gdzie znajdziesz szczegółowe wytyczne, w jaki sposób instalować gry na gotowym urządzeniu. Można to zrobić na kilka sposobów. Aplikacje w postaci ROM’ów możesz instalować, korzystając z portu USB i pendrive’a, wybierając protokół SSH albo serwer Samba.

Konsole retro dla każdego

Zestawy tego typu są przygotowane w taki sposób, aby niedoświadczony użytkownik mógł samodzielnie złożyć swoją własną konsolę. Instrukcje napisane są intuicyjnie i jasno, a obsługa sprzętu nie wymaga dużego doświadczenia. Korzystając z takiej oferty, będziesz miał okazję nauczyć się też kilku nowych umiejętności, które mogą zachęcić Cię do nauki szerszego wykorzystywania minikomputerów. Zestawy do budowy konsoli do gier są łatwo dostępne na przykład w ofercie sklepu Botland. Znajdziesz tam między innymi opisywany powyżej RetroPie Gaming Kit, Picade Arcade Machine czy Retroflag.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ