Którą kartę graficzną wybrać do obróbki wideo?

Obróbka wideo jest coraz bardziej popularna, ponieważ coraz więcej osób chce sprawdzić się w tego rodzaju branży. Wydajny komputer i szybka karta graficzna to podstawa satysfakcjonującej pracy oraz znaczna oszczędność czasu, co dla profesjonalnych grafików jest przecież na wagę złota. Na jaki więc model warto postawić, jeśli chodzi o kartę graficzną?

Czy karta graficzna jest niezbędna do obróbki wideo?

Kiedyś programy do obróbki wideo wykorzystywały przede wszystkim moc obliczeniową procesora, ale obecnie karta graficzna jest bardzo ważnym elementem. Wszystkie popularne programy najczęściej wykorzystują moc układów GPU, co pozwala na znacznie krótszy czas generowania filmu. Karty graficzne są wielokrotnie szybsze od CPU, więc dodanie obsługi GPU do programów graficznych pozwala na sporą oszczędność czasu.

Która karta graficzna się najlepiej sprawdzi?

Okazuje się, że karta graficzna nie jest potrzebna tylko w programach do obróbki wideo, ponieważ sprawdzi się jak najbardziej również do domowego użytku. Kto obecnie wyobraża sobie korzystanie z internetowych zasobów z pominięciem YouTube czy Vimeo? Są to przecież najpopularniejsze źródła najróżniejszych plików wideo. Oczywiście nie trzeba od razu decydować się na kartę graficzną z najwyższej półki, ponieważ na rynku mamy takie bogactwo asortymentu, że można znaleźć produkty łączące w sobie dobrą jakość oraz przystępną cenę. Takim przykładem są karty graficzne Nvidia GeForce GTX 960 lub Nvidia GeForce GTX 970. Podobnie jest w przypadku Radeona R9 280X lub Radeona R9 380. Okazuje się, że nawet starsze modele kart graficznych pokroju GeForce’a 660 mogą całkiem nieźle sobie radzić, chociaż ich użytkowanie wiąże się z dłuższym procesem renderowania.

Dla profesjonalistów poleca się modele GPU. Godne polecenia są też karty graficzne Quadro i FirePro, które zostały stworzone z myślą o znacznie bardziej zaawansowanej obróbce wideo. Obsługują one wiele technologii i mechanizmów niezbędnych do pracy każdego grafika, są wydajne i pozwalają uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ