Laptop dla ucznia, trudne wybory rodziców

Współczesna szkoła coraz częściej sięga po technologie informatyczne. Komputer czy laptop są niezbędne zarówno w szkole jak i domu. Podręczniki to nie tylko tradycyjne książki ale bardzo często wirtualne prezentacje, tabele zadań czy filmy edukacyjne. Właściwie używane mogą przynieść świetne rezultaty. Pozostaje jednak decyzja jakie urządzenie wybrać ? I oczywiście dylematy natury wychowawczej – dostęp do niebezpiecznych treści czy kontrola jakości informacji i czasu spędzanego w sieci. Rozwiązań może być wiele. Można jednak na początek sprawdzić te uniwersalne. Jednym z najlepszych jest Laptop dla ucznia. Jaki powinien być?

LAPTOPY UŻYWANE oszczędność i jakość?

Rodzice chcąc kupić dziecku laptop do szkolnych zadań w pierwszej kolejności wybierają urządzenia z sieciówki. Często ich cena zaczyna się od 1200 zł a parametry techniczne odpowiadają na minimalne potrzeby ucznia. Świetną i nadal niedocenianą alternatywą są laptopy używane. Zwykle kilkuletnie urządzenia w unikalnej klasie biznes, często odsprzedawane przez duże firmy po zakończeniu tzw. umowy leasingu. W pełni funkcjonalne: do przygotowania wypracowania, wypełnienia wirtualnych zadań z matematyki czy projektu z przyrody. Posłużą przez wiele lat. Cena już od 500 zł Fujitsu LifeBook S751. Dodatkowo w ramach akcji promocyjnych Szkoła 2019 można zyskać sporo gratisów: plecak, zabawkę czy akcesoria komputerowe. Wszystko to w AMSO Komputery poleasingowe.

PRZYDATNY na szkolnej wycieczce?

Rok szkolny obfituje w klasowe wycieczki. Kilka godzin w autokarze to spore wyzwanie dla nauczycieli i uczniów. Trudy podróży złagodzi mądrze zagospodarowany czas. Multimedialne zagadki z przyrody typu “jakie to zwierzę?”, quizy geograficzne, kalambury słowne to tylko wybrane z dużej puli “pomocy” na czas podróży. Lekki i poręczny laptop będzie idealnym nośnikiem, który pozwoli na ich wykorzystanie. Dodatkowo zapewni rozrywkę dla dziecka, stały dostęp do muzyki czy kreskówek. Urządzenia o mniejszym ekranie np. 10 lub 14 cali świetnie sprawdzą się do tego rodzaju zadań. Im mniejszy ekran tym dłużej działająca bateria i mniejszy ciężar. Zyskujemy więc funkcjonalne urządzenie, które nie obciąży zanadto plecaka a pożytecznie umili czas podróży. Będą również bardzo przydatne podczas rodzinnych wypraw. Długa droga nie będzie już pełną frustracji walką o jeszcze kilka chwil spokoju i cierpliwości.

KONTAKT z rówieśnikami?

Obecnie komunikacja to przede wszystkim social media. Starsi uczniowie podstawówki nie wyobrażają sobie braku dostępu do komunikatorów, grup dyskusyjnych. Niesie to pewne zagrożenia, jednak mądrze zarządzany dostęp do sieci i ustawienie ograniczeń do niewłaściwych treści przez rodziców to kluczowe działania. Laptop ułatwi jednak współpracę z rówieśnikami nad bardzo popularnymi obecnie projektami klasowymi. Pozwoli również na łatwy dostęp do informacji niezbędnych do jego napisania.

Monitor, stacja dokująca, drukarka …

W szkolnej wyprawce można również rozważyć zakup dodatkowego wyposażenia. Dla uczniów preferujących pracę przy nieco większym, niż dostępny w laptopie monitorze świetnym rozwiązaniem będzie zakup monitora i stacji dokującej. Dostępne są urządzenia używane, które posiadają bardzo dobre parametry techniczne a cena ich zaczyna się już od niespełna 100 zł /za komplet/. Podobnie drukarka – przydatna do szybkiego wydruku wypracowania czy elementu projektu – już od 170 zł. Warto rozważyć takie możliwości w wyprawce dla ucznia na nowy rok szkolny 2019.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ