Dyski SSD, czyli półprzewodnikowe, zyskują coraz więcej zwolenników. Jednak aby móc czerpać z nich korzyści, należy wybrać modele o pojemności dostosowanej do naszych potrzeb. Na które więc się zdecydować?
Czy warto postawić na dysk SSD?
Dyski SSD zbudowane są w oparciu o pamięć flash i pozbawione są elementów mechanicznych, co przekłada się na znacznie szybszy dostęp do danych, czyli szybsze uzyskiwanie prędkości zapisu i odczytu danych. W praktyce możemy liczyć na sprawniejszą pracę systemu operacyjnego i zainstalowanych programów, czyli krótszy czas uruchamiania się i zamykania systemu, instalowania najróżniejszych aplikacji czy też kopiowania i przenoszenia plików. Innym plusem jest redukcja zapotrzebowania na energię, co przekłada się na wydłużenie czasu pracy na zasilaniu bateryjnym. Dyski półprzewodnikowe są znacznie bardziej odporne na wstrząsy, co zmniejsza prawdopodobieństwo poważnego uszkodzenia dysku podczas upadku. Dodatkowo w dyskach SSD nie ma mechanicznych elementów, co zapewnia znacznie cichszą pracę i komfortowe użytkowanie sprzętu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Na wydajność dysku wpływa znacząco kontroler. Poleca się więc dyski sprawdzonych producentów typu Samsung i Intel oraz SandForce i Marvell. Dyski SSD są oferowane w jednym 2,5 calowym formacie, ale większość producentów dołącza do swoich produktów również specjalne przejściówki umożliwiające montaż dysków także w większych kieszeniach, czyli 3,5 calowych. Powinniśmy też zwrócić uwagę na interfejs. Mamy do wyboru Serial ATA i Serial ATA III. Należy jednak wcześniej sprawdzić, jaki interfejs obsługuje nasz komputer. Starsze modele nie obsługują najnowszego interfejsu, więc nie wato inwestować w dyski z Serial ATA III – SSD. Dla posiadaczy komputerów stacjonarnych sprawdzą się modele z interfejsem PCI-Express.
Jeśli chodzi o pojemność, to warto brać pod uwagę warianty oferujące przynajmniej 120 GB, co daje do wykorzystania wystarczającą przestrzeń na dane do pracy z programami biurowymi. Z kolei dla tych, którzy mają już spory zbiór najróżniejszych plików, poleca się dyski 400 GB, 480 GB, 500 GB i 512 GB. W celu uniknięcia nadmiernych kosztów, można postawić na model o pojemności 128 GB, na którym zainstalujemy system operacyjny oraz najpotrzebniejsze programy i gry.