Co wybrać - złącza DVI, HDMI czy DisplayPort?

Źródło obrazu do monitora możemy podłączyć za pomocą różnych rodzajów złącz, gdzie najpopularniejszymi standardami są DVI, HDMI i DisplayPort. Wybór złącza zależy od posiadanego sprzętu. W komputerze należy zwrócić uwagę na złącze w monitorze oraz karcie graficznej, gdzie w przypadku nowszych modeli stosuje się zwykle HDMI i DisplayPort. Czym różnią się dostępne na rynku złącza i jak otrzymać jak najlepsza jakość obrazu?

Złącze HDMI

Jest to standard służący do przesyłania sygnału cyfrowego. Najczęściej takie przekazywanie obrazu i dźwięku wykorzystuje się w telewizorach. Wyróżniamy pierwszą generację, czyli rozdzielczość 1920×1080 pikseli przy odświeżaniu na poziomie 60 Hz oraz bardziej popularną drugą generację obsługującą rozdzielczość 4K przy odświeżaniu 60Hz. Interfejs HDMI znajdziemy w nowych telewizorach, odtwarzaczach DVD, konsolach do gier oraz w monitorach i kartach graficznych.

Złącze DVI

DVI charakteryzuje się możliwością przenoszenia sygnału cyfrowego i analogowego, co pozwala na podłączenie nawet starszych monitorów CRT po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki. Wyróżniamy obecnie złącza DVI-I – potrafiące przesyłać sygnał analogowy i cyfrowy, DVI-D – służące do przesyłania wyłącznie sygnału cyfrowego oraz DVI-A – umożliwiające przesyłanie wyłącznie danych analogowych.
Złącza DVI mają specyfikację jedno- lub dwukanałową, gdzie pojedynczy kanał cyfrowy oferuje przepustowość na poziomie prawie 4 Gbit/s, a podwójny prawie 8 Gbit/s. Analogowy strumień wideo to max. 1920×1200 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz, a dwukanałowy to max. 3840×2400 pikseli przy odświeżaniu 33 Hz. Jeśli ograniczymy rozdzielczość do 1080, to możemy cieszyć się gamingowym odświeżaniem 144 Hz. Złącze DVI może służyć do podłączenia nawet nowego monitora, ale stosuje się go przede wszystkim do przesyłania obrazu.

DisplayPort

Najnowszym standardem jest DisplayPort, który umożliwia przesyłanie sygnału cyfrowego (dźwięki i obraz). Wersja 1.2 interfejsu pozwala na obsługę rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę, ponadto standard jest kompatybilny z rozdzielczością 8 K przy odświeżaniu 60 Hz. Obecnie dostępna jest wersja obsługująca obraz HDR. Nadaje się do podłączenia nowego monitora do komputera, co cenią sobie szczególnie gracze potrzebujący dużej rozdzielczości.

Które złącze?

Starsze monitory wymagają złącza analogowego, a nowsze mogą korzystać z sygnału cyfrowego, gdzie sprawdzi się HDMI i DisplayPort.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ