Użytkowanie laptopa bez sprawnej baterii może być niezwykle frustrujące. Mocno zużyta bateria będzie miała małą pojemność, a zatem czas pracy na jej jednym ładowaniu zostanie ograniczony do zaledwie kilku-kilkunastu minut. W takim przypadku laptop przestaje być urządzeniem mobilnym, a staje się zwykłym komputerem stacjonarnym, który musi być stale podpięty do zewnętrznego źródła prądu.

Na szybkie zużycie baterii w laptopie wpływ ma wiele czynników, w tym sposób użytkowania komputera oraz temperatura, w jakiej pracuje bateria. Co ciekawe, na ograniczenie pojemności baterii wpływ będzie miała zarówno wysoka, jak i niska temperatura. Przy czym wysokie temperatury uszkadzają baterię w sposób nieodwracalny.

Dlaczego bateria do laptopa traci pojemność?

Stopniowy spadek pojemności baterii litowo-jonowych (standardowy rodzaj baterii zasilających wszystkie współczesne kategorie urządzeń mobilnych, w tym laptopy, smartfony i tablety) to naturalny proces wynikający z uwarunkowań czysto technologicznych. Po prostu, wraz z kolejnymi cyklami ładowania baterii w laptopach, ich maksymalna pojemność stale się obniża. Co to znaczy? W praktyce oznacza to, że czas pracy na jednym ładowaniu baterii staje się coraz krótszy – nowa bateria do laptopa zapewni możliwość korzystania z komputera przez kilka godzin, a ta sama bateria po kilkuset cyklach ładowania, pozwala pracować na laptopie już tylko przez kilkadziesiąt-kilkanaście minut.

Co warte podkreślenia, naturalny proces spadku pojemności baterii może ulec przyspieszeniu z uwagi na sposób użytkowania sprzętu wyposażonego w taką baterię. Degradujące dla baterii w laptopie będzie ciągłe jej podładowywanie – gdy laptop jest stale podłączony do zasilacza i w tym czasie nie wyjmiemy z niego baterii. Niszczący wpływ na baterię będzie miała również wysoka temperatura. Dlatego tak ważne jest, zapewnienie dobrej wentylacji laptopa podczas jego użytkowania. Przegrzewający się laptop to pierwszy krok do tego, by uszkodzić znajdującą się w jego wnętrzu baterię. Przy wysokich temperaturach proces rozładowywania baterii będzie szybszy, a spadek pojemności bardziej wyraźny.

Czy starą baterię można naprawić?

Niestety proces degradacji baterii jest na ten moment nieodwracalny, a przynajmniej nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla przywracania sprawności mocno zużytym bateriom litowo-jonowym. Na szczęście nowa bateria do laptopa nie kosztuje majątku, a proces wymiany tego podzespołu nie powinien sprawić nikomu najmniejszego problemu. Dlatego, jeśli już zauważymy, że bateria w laptopie ogranicza możliwość wygodnej pracy na komputerze, warto pomyśleć o jej wymianie na nową.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ