Uszkodzenia powierzchni dotykowych wyświetlaczy w nowoczesnych telefonach komórkowych to jedna z najczęstszych usterek zgłaszanych przez użytkowników tego typu urządzeń. Wyświetlacze smartfonów, choć produkowane z coraz twardszych materiałów, nie są w pełni odporne na przypadkowe zarysowania twardymi przedmiotami. Ekrany tego typu urządzeń dość łatwo również się tłuką – czasami wystarczy, że smartfon wyślizgnie nam się z dłoni i wyląduje na twardej powierzchni. Dlatego wielu użytkowników smartfonów tak chętnie sięga po specjalne folie ochronne lub inwestuje w nieco droższe szkło hartowane na telefon, które ma zabezpieczyć jego wyświetlacz przed porysowaniem i przypadkowym stłuczeniem. Czym jest wspomniane szkło hartowane i jakie są jego właściwości?

Co to jest szkło hartowane?

To specjalny rodzaj szkła o unikalnych właściwościach fizycznych. Dzięki technologii utwardzania takie szkło staje się bardziej wytrzymałe i trwałe, wykazuje większą odporność na próbę jego zarysowania czy stłuczenia. W przypadku szkła hartowanego do telefonów producenci stosują specjalną skalę porównawczą, która informuje o poziomie zabezpieczeń oferowanych przez szkło hartowane określonej klasy. Dla przykładu, szkło klasy pierwszej, według skali twardości Mohsa, może zostać zarysowane paznokciem, szkło piątej klasy twardości można zarysować dopiero nożem, a szkło najwyższej, dziesiątej skali twardości może być zarysowane wyłącznie diamentem. Dostępne na rynku szkło hartowane do smartfonów posiada oznaczenie 9H. Oznacza to, że jest to szkło odporne na zarysowania ostrymi przedmiotami powszechnego użytku, takimi jak klucze, noże, sztućce czy śrubokręty. Jeśli chcesz zabezpieczyć wyświetlacz swojego smartfona przed przypadkowym zarysowaniem, wybierz szkło hartowane na telefon o jak najwyższym poziomie twardości. Aktualnie optymalnym wyborem będzie zakup szkła z oznaczeniem 9H.

Folia ochronna czy szkło hartowane?

Chcąc zabezpieczyć ekran swojego smartfona, możesz wybierać pomiędzy folią ochronną i szkłem hartowanym. Zaletą folii jest niska cena i mała grubość. Niestety nawet markowe folie ochronne można dość łatwo porysować. Jeśli zależy Ci na wyższym poziomie ochrony, zdecydowanie lepszym wyborem będzie szkło hartowane na telefon. Dobrej jakości szkło będzie droższe niż folia, ale ryzyko uszkodzenia ekranu podczas użytkowania telefonu, będzie znacznie mniejsze. Wybierając szkło hartowane do smartfona, zwróć uwagę na jego dopasowanie do konkretnego modelu urządzenia, a także na jego grubość. Grube szkło może przeszkadzać w wygodnej obsłudze telefonu i w negatywny sposób odbić się na jego wyglądzie zewnętrznym. Dlatego, jeśli już decydujesz się na zakup takiego produktu, wybierz szkło dobrej marki, dedykowane konkretnemu modelowi smartfona.

Montaż szkła hartowanego

Zainstalowanie szkła hartowanego na ekranie smartfona nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Wystarczy dokładnie oczyścić ekran smartfona z drobnych zanieczyszczeń i tłustych plam, a następnie chwytając za krawędzie szkła, dopasować je do ekranu. Na koniec wystarczy lekko nacisnąć palcem na środkową część wyświetlacza. Dzięki temu szkło precyzyjnie przyklei się do powierzchni ekranu.

[Głosów:19    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ