Samochody to nie tylko urządzenia mechaniczne, ponieważ nad wszystkim czuwa obecnie elektronika kontrolująca wszystkie parametry jazdy. Postęp technologiczny sprawił, że mechanicy muszą wyposażyć się w odpowiednie urządzenia do profesjonalnej diagnostyki, gdzie na czele znajduje się laptop. Bogactwo asortymentu sprawia, że początkujący mogą nie wiedzieć, na jaki sprzęt postawić, a warto się porządnie zastanowić i dobrać taki komputer, który będzie spełniać nasze indywidualne wymagania i potrzeby. Na który więc model warto postawić?
Złącza i wytrzymałość
Komputer do warsztatu powinien mieć złącze COM, czyli RS-232, które jest obecnie najczęściej wykorzystywane przez programy diagnostyczne. Ten typ złącza zapewnia stabilny i dobry jakościowo transfer, chociaż nie jest to najszybsze łącze. Inną opcją jest złącze USB i przejściówka. Połączenie obu rozwiązań pozwala na podłączenie i zdiagnozowaniem każdego samochodu. Sprawdzi się też moduł Bluetooth oraz Wifi do łączności bezprzewodowej.
Jako, że warunki w warsztacie pozostawiają wiele do życzenia, warto postawić na komputer charakteryzujący się nieprzeciętną wytrzymałością typu Durabook, Panasonic ToughBook czy też Dell Rugged. Chociaż ceny tych urządzeń są dosyć wygórowane, to są jednocześnie doskonałym wręcz rozwiązaniem do pracy w warsztatach samochodowych oraz na stacjach diagnostycznych.
O czym warto jeszcze pamiętać przy wyborze odpowiedniego laptopa do diagnostyki samochodowej?
Warto pamiętać o ty, że komputer do diagnostyki komputerowej powinien cechować się odpowiednią wydajnością. Chociaż programy diagnostycznie nie mają wygórowanych wymagań, to lepiej już na samym starcie zapewnić sobie jak najwyższy komfort podczas użytkowania sprzętu. Poleca się na początek urządzenia ze średniej półki, czyli laptopy wyposażone w procesory z linii Core i5. Wolniejsze maszyny nie są zalecane do pracy w warsztatach samochodowych. Alternatywą w przystępnej cenie jest również układ Intel Core i3. Warto zainwestować także w komputery z matową matrycą. Podstawą powinna być dobra widoczność ekranu nawet przy dużym oświetleniu.