Którą magistralę komputerową wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są dyski twarde korzystające z różnych generacji SATA, czyli szeregowej magistrali komputerowej. Interfejs SATA służy do komunikacji pomiędzy płytą główną i innymi podzespołami komputera. Co zatem lepiej wybrać – SATA II czy może dysk z nowszym SATA 3?

Do czego obecnie wykorzystuje się interfejs SATA?

Z szeregowej magistrali SATA korzystają napędy optyczne oraz dyski twarde, zarówno w przypadku talerzowych dysków HDD, jak również półprzewodnikowych dysków SSD. Obecnie mamy do dyspozycji nowsze generację tego standardu, czyli SATA II i SATA 3.

Na jakie nowości mogą liczyć osoby migrujące z SATA 1 i SATA II na SATA 3?

Nowy standard SATA zachował kompatybilność wsteczną, co pozwala na korzystanie z dysków w standardzie SATA 3 w płytach głównych mających kontrolery SATA II. Dzięki temu można bezproblemowo migrować bez konieczności kupowania dwóch komponentów w postaci płyty głównej i dysku twardego. Można zakupić nowy dysk z interfejsem SATA 3 i podłączyć go do płyty głównej z SATA II. Okazuje się, że dyski twarde SATA 3 mogą też działać w standardzie SATA 1, ale lepiej przed zakupem to sprawdzić dla pewności.

Czy opłaca się postawić na SATA 3?

SATA 3 oferuje dwukrotnie wyższą przepustowość transferu, choć nie w każdym przypadku jest to opłacalna inwestycja. Wiele zależy od tego, jakie dyski mamy zamiar umieścić w swoim komputerze. Jeśli chodzi o dyski HDD to wybór pomiędzy SATA II i SATA 3 może nie stanowić większej różnicy, ponieważ owe dyski cechują się niskimi prędkościami transferu danych. Dopiero droższe dyski SSD pozwalają osiągnąć wyższe transfery.

Który interfejs wybrać do dysku SDD?

Jeśli dysk oferuje transfer wyższy niż 300 Mb/s, to użytkownik będzie mógł go uzyskać tylko poprzez korzystanie z interfejsu SATA 3, który oferuje dwukrotnie wyższy maksymalny transfer danych, niż SATA II. Z kolei osoby, które korzystają z dysków o przepustowości poniżej 300 MB/s mogą zdecydować się na dysk, który wykorzystuje magistralę w standardzie SATA II.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ