Wybieramy dysk twardy do komputera

Dysk twardy to kluczowy podzespół w komputerze, w którym przechowywane są dane. Aby cieszyć się jak największą ilością miejsca i szybkim dostępem do swoich danych, warto wyposażyć swój komputer w sprzęt o jak najkorzystniejszych dla nas parametrach. Dawniej wystarczało, że dysk był pojemny, ale dzisiaj muszą one dodatkowo być odporne na zmiany temperatur i wstrząsy oraz wydajnie pracować w ekstremalnych warunkach. Co jest więc ważniejsze – szybkość i błyskawiczna reakcja czy też dyski wolniejsze, ale będące w stanie pomieścić dużą ilość informacji?

Dysk talerzowy

Konwencjonalny dysk twardy posiada kilka dysków magnetycznych, które obracają się z bardzo dużą prędkością, więc świetnie się on nadaje do przechowywania dużej ilości danych. Dyski HDD są umieszczone w szczelnej i grubej obudowie, gdzie jest również silnik obracający talerzami oraz mechanizmy pozwalające na odczyt danych. Ich wadą jest niestety podatność na uszkodzenia, są wrażliwe na wstrząsy czy pola magnetyczne, a ruszanie ich podczas pracy wiąże się z ich uszkodzeniem na stałe. Dodatkowo emitują dużo ciepła i głośno pracują. Dyski HDD powinny zatem służyć tylko jako magazyn danych, do których nie potrzebujemy błyskawicznego dostępu.

Dyski SSD

Dyski SDD wykorzystują jako pamięć układy scalone i nie znajdziemy w nich talerzy magnetycznych. Są za to wytrzymalsze i odporniejsze na wstrząsy oraz działania środowiskowe, a do tego zużywają znacznie mniej energii, cicho pracują i nie potrzebują rozruchu do pracy. Chociaż są zacznie szybsze, to trzeba też dużo więcej za nie zapłacić. Można też kupić dysk hybrydowy wyposażony w niewielką ilość pamięci SSD na system operacyjny i aplikacje oraz dużą ilością pamięci na dane. Jest to oszczędniejsza opcja, niż zakup dwóch osobnych dysków.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto wybrać dysk, który posiada takie samo złącze, jakie znajduje się w naszej płycie głównej i najczęściej jest to złącze SATA, chociaż na rynku dostępne są też dyski SCSI, EIDE/ATA/PATA (starsze i wolniejsze modele).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ