Telefon nowym centrum dowodzenia

Telefon powstał jako narzędzie do szybkiej i sprawnej komunikacji. Takim jest do dziś, niemniej jeszcze dziesięć lat temu nikt nie przewidywał, że telefony będą obsługiwać niemal wszystkie aplikacje, często sprawniej niż niejeden komputer. Jak telefon stał się swoistym centrum dowodzenia każdego z nas i czy może zastąpić inne, potrzebne dotąd urządzenia? Zastanówmy się.

Krótka historia

Powstanie telefonu datuje się na rok 1876. Telefon z tarczą służącą do wybierania numerów powstał w 1896 roku, a telefon z klawiaturą w 1963 roku. Początkowo, telefony znajdowały się jedynie w urzędach i na pocztach, a rozmowy, szczególnie międzymiastowe trzeba było zamawiać z wyprzedzeniem. Po drugiej wojnie światowej telefony zaczęły być powszechnie dostępne, jednak w państwach leżących za Żelazną Kurtyną nadal użytkowanie ich było utrudnione; w latach 70 na cały blok mieszkańców przypadały średnio 3 aparaty telefoniczne. Osoby posiadające telefony umożliwiały swoim sąsiadom korzystanie ze swoich aparatów do tego stopnia, że zgadzali się na podawanie swojego numeru jako kontaktowego przez współmieszkańców budynku. Później, gdy telefon stacjonarny miała już każda rodzina, a kontakt za jego pomocą stał się normalnym środkiem podtrzymywania kontaktów i przekazywania informacji, pojawiły się telefony komórkowe. Osobiste, przenośne, zawsze przy właścicielu zrewolucjonizowały sposób porozumiewania się. Zaczęto likwidować stacjonarne, domowe telefony na rzecz personalnych. Komórka stała się jedną z podstawowych rzeczy, bez których nie ruszamy się z domów.

Era smart

Od około dziesięciu lat zmienia się funkcja, jakiej służy telefon  komórkowy. Początkowo, było to tylko dzwonienie i odbieranie połączeń, później także wiadomości tekstowe, stopniowo dodawano możliwość połączenia się z Internetem i sprawdzenie poczty e-mail. Obecne telefony łączą w sobie funkcję komputera z możliwością wykonywania połączeń. Stałe łącze, portale społecznościowe, możliwość zakupów online, wykonywania przelewów – istnieją smartfony o systemach lepszych niż niejeden komputer i większej funkcjonalności. Smartfony są nie tylko urządzeniami, które ułatwiają komunikację z całym światem, ale także modnym dodatkiem.  Trendy dotyczące telefonów, ich kształtu i rodzaj etui i akcesoriów jest potężnym segmentem rynku. Telefony nowej generacji mają ceny, które pozwalają na ich zakup niemal każdemu, ale jednocześnie na tyle wysokie, by koncerny na nich zarabiały krocie. Dodatkowo można znaleźć w Internecie kody rabatowe do wielu sklepów z elektronika jak np. http://www.tanio.co/media-markt/ , które mogą obniżyć cenę takiego smartfona nawet o parędziesiąt procent.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ