Sposoby na wyciszenie komputera

Zaletą nowoczesnych komputerów jest ich cicha praca, ale hałas generowany przez wentylatory i dyski twarde nadal może irytować użytkowników. Istnieją jednak sposoby pozwalające wyciszyć komputer bez ponoszenia dużych kosztów. Dodatkowe akcesoria i podzespoły są w stanie skutecznie zniwelować hałas przy zbyt głośno pracujących pecetach. Co zatem może pomóc w pozbyciu się irytującego hałasu dobiegającego z wnętrza naszego komputera?

Czyszczenie maszyny, sprawdzenie pracy wentylatorów oraz wymiana chłodzenia

Aby komputer przestał być uporczywie głośny, należy najpierw oczyścić starannie jego obudowę, co w większości przypadków już przynosi pozytywne rezultaty w postaci znacznie cichszej pracy peceta. Warto też sprawdzić, czy wentylatory pracują z pełną szybkością i czy dostosowują się one do zmieniających się warunków. Do czyszczenia można użyć śmiało sprężonego powietrza.
Wentylatory potrafią narobić niezłego hałasu, wiec warto postawić na coolery o wielkości przynajmniej 90-120 mm. Dobrej jakości wentylatory=cichsza praca komputera. Warto też zainstalować chłodzenie pasywne, które nie generuje hałasu, co świetnie nadaje do komputera wykorzystywanego do pracy biurowej. Na komputerach stricte do grania czy też do pracy przy obróbce grafiki może się to rozwiązanie niekoniecznie sprawdzić.

Mata wygłuszająca i wymiana dysku SSD

Najlepiej od razu postawić na obudowę niwelującą drgania pracujących podzespołów albo kupić matę wygłuszającą, którą wkłada się do środka obudowy. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż gumowych nóżek w obudowie czy też postawienie komputera na dywanie/kawałku materiału. Godne polecenia są systemy chłodzenia wykorzystujące ciecz.
Dysk twardy to jeden z najgłośniejszych podzespołów, więc warto wymienić wolniejszy i głośniejszy HDD na SSD, co przekłada się na polepszenie wydajności komputera i mniejszy hałas. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z dosyć sporymi wydatkami i nie każdy użytkownik potrzebuje przecież tak ogromnej pojemności na dysku twardym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ